• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Lymská borelióza

Lymská borelióza

Lymská borelióza je široce rozšířené onemocnění, které postihuje člověka i zvířata a projevuje se nejčastěji postižením pohybové soustavy, nervové soustavy, kůže a srdce.
Původcem onemocnění je vysoce infekční patogen – Borrelia burgdorferi. Bakterie volně v prostředí nepřežívá, proto potřebuje pro svůj život přenašeče – nejčastěji klíště (Ixodes ricinus). Rezervoárem patogena mohou být různé druhy volně žijících zvířat. Infekce byla prokázána u více než 31 druhů drobných savců a asi 50 druhů ptáků. Z domácích zvířat byla borelióza popsána u psů, koček, skotu, ovcí, a koní.
K infekci zvířete nebo člověka dochází po přisátí klíštěte. Čím déle je klíště přisáté, tím více bakterií může vstoupit do těla hostitele. Bakterie se nachází v žaludku a přední části střeva klíštěte a nakažení probíhá po vydávení obsahu žaludku do krve hostitele (pes, kočka). Přenos patogena probíhá již 6 hodin od přisátí.
Klinické příznaky onemocnění jsou velmi rozmanité (lymská borelióza je někdy označována jako „velký imitátor“). Příznaky se mohou objevit po 2-6 měsících od napadení klíštětem. Nejčastěji se u psů vyskytují problémy s pohybovým aparátem, zvířata často kulhají pouze přechodně a nemusí se jednat vždy o stejnou končetinu. Objevuje se zvýšená teplota a/nebo zvětšení mízních uzlin, někdy lze zaznamenat i neurologické problémy. Kožní projevy (zarudlé okrsky kůže) typické pro nakažení člověka u zvířat nepozorujeme.
Léčba a diagnostika onemocnění bývá pro nespecifické příznaky onemocnění v určitých případech pro veterinární lékaře výzvou. Vždy je potřeba spolupracovat s laboratoří, která diagnózu potvrdí. Na základě těchto výsledků pak veterinář nasadí vybraná antibiotika. Léčba může trvat několik týdnů a nikdy se nedá zaručit recidiva onemocnění.
Prevence onemocnění spočívá v aplikaci repelentních přípravků, vakcinací psa v zimních měsících, kontrolou zvířete po procházce a rychlém odstranění přisátého klíštěte. Majitelé by při odstraňování klíštěte neměli používat oleje a jiné přípravky, které způsobují dušení klíštěte a vydávení obsahu z žaludku parazita. Přenos infekce ze psa na člověka je minimální, avšak vždy je potřeba dbát opatrnosti. Nejbezpečnější způsob usmrcení klíštěte je zabalení do ubrousku a spláchnutí do toalety.