• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Degenerativní onemocnění kloubů

Degenerativní onemocnění kloubů, neboli artróza, je u psů časté onemocnění a vůbec nejčastější příčinou dlouhodobého kulhání zvláště u starších psů. Opotřebení kloubů doprovázené zánětem a bolestí je způsobené jak přirozeně stárnutím psa, tak častěji u kloubu poškozeného v minulosti úrazem nebo zánětem a u kloubů změněných v důsledku nějakého vývojového onemocnění, jako jsou dysplazie nebo osteochondrózy. V případě úrazů a těchto vývojových onemocnění se artróza může vyvinout už u relativně mladých psů.

Artróza je chronické, postupně se zhoršující a neléčitelné onemocnění. Projevuje se středně silným až silným kulháním, které ale nemusí být v čase vždycky stejné. Naopak, v počátcích onemocnění je typické, že se kulhání „rozchodí“ a pes kulhá jen po probuzení či klidu. Kulhání naopak zhoršuje zvláště nárazová a relativně nadměrná zátěž a taky chladné, vlhké počasí. U psů se začínající artrózou se proto kulhání může projevit v podzimních plískanicích, i když v létě ještě nekulhali, nebo kulhali jen po celodenním výletě a toto kulhání bylo přisuzováno svalové únavě.

Poškozené jsou nejčastěji velké klouby: kyčle, kolena, ramena, lokty. Artróza v kyčlích vzniká nejčastěji u psů s dysplazií kyčelních kloubů, u malých plemen psů pak jako následek Legg-Calve-Perthesovi nemoci. Kolena bývají postižená u malých psů s luxací čéšky a u psů s utrženými kolenními vazy, artrózou v rameni trpí psi s osteochondrózou, u loktů vede k artrotickým změnám osteochondróza a dysplazie loketního kloubu. Jakýkoliv kloub může zlobit po úraze, který zasahuje kloubní plochy nebo vazy, které kloub drží pohromadě.

Diagnóza se potvrzuje provedením rentgenu, i když kulhání spojené s chladným otokem, ztuhlostí postiženého kloubu a zmnožení nitrokloubní tekutiny k diagnóze degenerativního onemocnění napovídá. Pes ale může hodně kulhat, i když na rentgenu to nevypadá „až tak zle“ a naopak, i silně změněné klouby nemusí psovi způsobovat větší potíže.

Artróza se nevyléčí, ale dá se poněkud zpomalit a psovi se může pomoci tak, aby i s ní dokázal žít bez bolesti a bez omezení hybnosti. Pouze kyčelní kloub je možné nahradit umělou kloubní náhradou. U některých jiných kloubů lze v případě těžké artrózy kloub chirurgicky „zrušit“ a zpevnit tak, že kloubní spojení přestane existovat. Končetina se v tom místě už neohýbá, ale taky nebolí.

Obvykle se postupuje tak, že v době akutního kulhání se léčí klidem s venčením jen na vodítku. Z dlouhodobého hlediska je ale lepší, když pes nemocné klouby rozumně zatěžuje a cvičí. Svaly a šlachy pak mohou pomoci kloub držet pohromadě. Zátěž by ale neměla být nárazová, lepší jsou procházky každý den než jedna velká o víkendu. Nevhodný je běh, skvělé plavání. Důležité je ohlídat si i výživný stav psa – nadváha a obezita klouby zatěžují.

Akutní ztuhlost a bolest dokáže odstranit také použití suchého tepla ve formě obkladů přikládaných asi na 10 minut dvakrát až třikrát denně.

Při degenerativním onemocnění pomáhají také různé doplňky stravy s obsahem kolagenu, chondroitinu a glukosaminu. Protizánětlivý účinek, který snižuje otok i bolest má látka MSM, která je rovněž přítomná v mnoha druzích kloubní výživy.

U začínající artrózy postačí kloubní výživa a teplo na klouby k tomu, aby kulhání nebylo patrné. Časem je ale potřeba přidat i léky proti bolesti a zánětu, nejprve jen během akutního zhoršení, později už trvale.

A jak pomoci starším psům s bolavými klouby přežít sychravé podzimní počasí?

Důležité je teplo: Nebojte se oblečků pro psy! Oblečený může být pes jakékoliv velikosti. Prochladnutí bolestivost a ztuhlost kloubů velmi zhoršuje. Zvláště u krátkosrstých bytových psů takové klouby prochladnou raz dva, přitom obleček přikryje a zahřeje jak záda, tak kyčle. Samozřejmě dobu procházky a zátěž je potřeba přizpůsobit stavu psa.

U nás v ordinaci nabízíme různé druhy kloubních doplňků:

Alavis 5 obsahuje velké množství složek, desetikilový pes dostane 1000 mg glukosaminu, 400 mg chondroitinu, 400 mg MSM a 120 mg kolagenu. Dále nabízíme poněkud levnější VetExpert, který v dávce pro 10 kg vážícího psa obsahuje 300 mg glukosaminu a 30 mg chondroitinu. Pro odpůrce tablet máme tekutý Aptus Apto-flex s obsahem 20 mg glukosaminu, 10 mg chondroitinu, 25 mg MSM a 350 mg kolagenu.