• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Jak přežít ohňostroje

Zatímco spoustu lidí už se těší a plánuje velkolepé oslavy Nového roku, pro nemálo majitelů psů se blíží nejméně oblíbená část roku. Totiž pokud mají pejska, který se petard bojí, a že takových je.

S koncem kalendářního roku se objevuje otázka: „Jak to přežít?“

Nejjednodušší je odjet někam, kde se ohňostroje nekonají, ale to ne vždy jde a ne vždy je to jednoduché. Mimo Prahu a větší města obecně sice rachejtlí ubývá, ale úplně bez rachotu se minimálně půlnoc neobejde nikde.

Spoustě psů stačí k přežití Silvestra už jen pobyt v uzavřené místnosti s přítomností páníčka a pokud se rány konají „tam venku“, jde to. Další se klepou strachy i tak, a menšina psů propadá neovladatelné hrůze, která přebíjí všechna možná opatření, chlácholení i pamlsky.

Těmhle bojácným psům se dá pomoci i jinak. Podle úrovně strachu jsou dvě možnosti.

První je použití čistě přírodních preparátů, které mají uklidňující účinky. Obecně platí, že nástup jejich účinku je pomalý a obvykle je potřeba je podávat už několik dní před Silvestrem, třeba už od Vánoc. Na druhou stranu jsou velmi šetrné, nenávykové, a výsledkem je zvíře „v pohodě“, které ale není mimo. Navíc se dají bez obav použít i u velmi starých či chronicky nemocných zvířat.

Nejčastěji tyto přípravky obsahují vitamíny skupiny B – na posílení nervové soustavy – a pak aminokyselinu tryptofan, což je látka, ze které se v mozku tvoří serotonin, hormon štěstí a pohody. Jiné preparáty obsahují jinou aminokyselinu, theanin, která je přirozeně obsažená v zeleném čaji, a která uklidňuje a zmírňuje stres. Další účinnou látkou přírodních prostředků na uklidnění je alfa-kasozepin, peptid získaný z mléka. Ten vzniká přirozeně v žaludku sajících štěňat a koťat a navozuje u nich pocit pohody – a taky příjemně uspává. Na stejném principu funguje u člověka uklidňující účinek teplé sklenice mléka před spaním. K uklidnění zvířat se používají také bylinky, především kozlík lékařský.

Na pomezí mezi doplňky stravy a léky stojí feromonové přípravky. Ty psí obsahují uklidňující feromon, který vylučuje mléčná žláza feny. Prostředky pro kočky zase obsahují její tvářové feromony – tedy látky, které kočka zanechává na předmětech, o které se otírá hlavičkou.

U nás v ordinaci máme několik přírodních a feromonových přípravků v různých formách – od spot-onů s kozlíkem přes feromonové obojky po tablety či kapky s tryptofanem, nebo i kombinované přípravky. Téměř každému psovi se dá vymyslet na míru třeba i kombinace různých účinných látek, ve formě, která se vám bude co nejsnáze podávat či aplikovat.

Pro ty úplně nejbojácnější pejsky máme připravené léky na zklidnění. Evergreen Novoročních oslav je Sedalin, pasta, která pejska vyloženě utlumí až uspí. Novinkou je pasta Sileo, ve které je účinná látka – sedativum – natolik zředěná, že pes po použití jen ztrácí schopnost se bát, ale celkově není viditelně utlumený. Takže ani ti největší panikáři nemusí Silvestra prospat!