• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Kastrace koček a kocourů

Kastrace koček a kocourů je jednoduchý chirurgický zákrok, který navždy zabraňuje kočkám v rozmnožování – což je vzhledem k jejich schopnosti plodit obrovské množství koťat praktické samo o sobě. Navíc odstraňuje i projevy pohlavního pudu, kocouři neznačkují, kočky se nemrouskají.

U kočiček navíc včasná kastrace snižuje riziko vzniku nádorů na mléčné žláze.

Kastrace se vůbec nemusíte bát. Ve spolupráci se Zoo Braník, které poskytlo kočičí figuranty, vám ukážeme, jak to u nás děláme:

Kocourek

Kocourek připravený ke kastraci. Oholený a vydezinfikovaný šourek s varlaty v našem speciálním držáku.
Kocourek připravený ke kastraci. Oholený a vydezinfikovaný šourek s varlaty v našem speciálním držáku.

Kocour, který přichází na kastraci, dostane nejdříve kanylu do nožky a následně přes tu kanylu dávku anestetik. Kvůli anestezii kastraci předchází dvanáctihodinová hladovka.

Jakmile kocour usne, šourek a jeho okolí se oholí a vydezinfikuje. Dvěma malými řezy se vybaví varlata, semenný provazec se podváže, odstřihne a je to. Ranky se zastříkají stříbrným tekutým obvazem a po probuzení může jít kočičák domů.

Po kastraci nemá kocour žádné stehy, které by si nesměl lízat nebo které je potřeba po zahojení vytáhnout, takže hned další den se k němu můžete chovat jako kdyby nic nebylo.

Kočička

Kočička je připravovaná na kastraci a je už vidět oholené bříško.
Kočička je připravovaná na kastraci a je už vidět oholené bříško.

I kočička musí přijít na kastraci hladová. Stejně jako kocourek dostane nejprve kanylu a dávku anestetik.

 

 

 

 

 

 

Takto se u nás kastruje kočička
Takto se u nás kastruje kočička

 

 

 

 

Po usnutí si oholíme na bříšku malé okýnko a vzniklé operační pole se vydezinfikuje. Většinou se při kastraci odstraňují pouze vaječníky, které jdou z bříška vytáhnout malým háčkem, takže výsledná ranka na břiše je opravdu malá. Jen v případě nějakých změn na děloze nebo při kastraci březí kočky se odebírá i děloha a rána pak může být o fousek větší. Nikdy ale není přes celé břicho!

Teď už zbývá jen zastříkat ranku tekutým obvazem.
Teď už zbývá jen zastříkat ranku tekutým obvazem.

Rána po kastraci se dá zavřít buď klasickým kožním stehem nebo vstřebatelným stehem schovaným v kůži. Obvykle se zhruba po týdnu až deseti dnech steh vytahuje nebo aspoň odstřihává uzlík, který by jinak kočku dráždil k lízání rány. Kočičky si většinou rány po kastraci nevšímají a obleky či límce jim velice vadí, proto si tyto prostředky ponecháváme v záloze jen pro „potížistky“.

I kocourek, i kočička, dostávají po kastraci injekčně antibiotika a léky proti bolesti, takže doma už jim žádné léky podávat nemusíte.