• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Kastrace psů

Jaro je obdobím hárajících se fen a roztoužených psích samců, se kterými pak je těžké pořízení. Kastrace je u mnoha z nich jediný způsob, jak zabránit nechutenství a vzrušení spojeném s přítomností háravek, které může přejít až do neovladatelnosti a útěkům.
Jsou dvě možnosti, jak zbavit psa plodnosti a nezvladatelného pohlavního pudu. První je chirurgická kastrace. Jedná se o zákrok v celkové anestezii, během kterého se malým řezem před šourkem odstraní obě varlata a vzniklá rána se zašije. Šourek sám zůstane zachovaný, jen se v důsledku nepřítomnosti varlat stáhne a je menší. Výsledný kosmetický efekt je velmi dobrý. Pes po probuzení odchází hned v den zákroku domů, stehy se vyndavají za týden až deset dní.

Psa je možné kastrovat v jakémkoliv věku, pokud je dostatečně fit na to, aby mohl podstoupit operaci v narkóze. Měl by být ale už jak pohlavně, tak tělesně dospělý. Malá plemena psů jsou „hotová“ asi v roce věku, u velkých psů je dobré počkat až třeba do 18 měsíců. Dříve kastrovaným psům chybí pohlavní výraz a chování u nich zůstává celý život štěněčí. U psa kastrovaného v dospělosti se jeho povaha nijak výrazně nemění! Bývají poněkud klidnější, ale kastrace rozhodně neřeší poruchy chování způsobené nevychovaností nebo nudou. Dokonce ani pohlavní pud nemusí vymizet úplně, utlumí se ale jeho projevy a ze psa „erotomana“, který celé jaro nežere a vyje, se stane pes, který si k fence rád čuchne, ale je schopný normálně fungovat.

Jsou ale i psi, pro které se kastrace nehodí. Jsou to labilní, bojácní jedinci. U nich má nedostatek testosteronu po kastraci tendenci jejich povahovou nevyrovnanost prohloubit a takoví psi se mohou stát doslova uzlíčkem nervů, nebo mohou být agresivní ze strachu.
Pokud nechcete nebo nemůžete kastrovat psa chirurgicky, existuje i možnost kastrace chemické. Psovi se pod kůži mezi lopatky vloží implantát podobný čipu, který zde uvolňuje hormony tlumící funkci varlat. Varlata se zmenší, atrofují a pes je po dobu asi půl roku neplodný a i chováním odpovídá kastrátům. Výhody jsou zřejmé – zvíře se vyhne anestezii, celá aplikace implantátu je rychlá, celé to spočívá jen ve vpichu jehly. Po půl roce účinky odezní a pes je opět jako předtím – to je velmi výhodné třeba u těch labilních psů, kde je možné takto vyzkoušet, jak na kastraci reagují.

Kromě zabránění rozmnožování a řešení neovladatelnosti spojené s pohlavním pudem je kastrace i léčebnou metodou. Zcela bez debat je nutnost kastrace kryptorchidů, zvláště těch, kteří mají varle či varlata v dutině břišní. Takové zadržené varle totiž velmi rádo nádorově bují a občas umí i jiné věci, jako se uskřinout. Obojí ohrožuje psa na životě. Ani fakt, že jsou varlata sestoupená do šourku, je nechrání před rakovinou, i když riziko je v tomto případě výrazně menší než u kryptorchidů. Nádorově změněné varle je potřeba odstranit, ve většině případů naštěstí chirurgická kastrace nádory varlat definitivně řeší, málokdy metastazují. Častější potíží u starších psů jsou problémy s prostatou, která se zvětšuje a může v ní být i zánět. Pes má problémy s močením, může mu z penisu vytékat i krvavý výtok, mohou se objevit i problémy s kálením nebo při dlouhodobém tlačení i hrázková kýla. Kastrace je při problémech s prostatou metodou volby. Funguje jak chirurgická, tak chemická kastrace. Další zdravotní problém relativně častý u starších psů jsou nádory vycházející ze žlázek v okolí konečníku. U kastrovaných psů se nevyskytují a je-li vykastrovaný pes, který už nádory trpí, jejich růst se může po kastraci poněkud zpomalit. Perličkou na konec jsou kožní problémy řešitelné kastrací – vypadávání srsti, tzv. alopecie X, vyskytující se u špiců.

Obě metody kastrace včetně kastrací kryptorchidů provádíme v naší veterinární ordinaci. Objednejte se na konzultaci, kde vymyslíme, co by pro vašeho psa bylo nejlepší. Co se ceny týče, chirurgická kastrace u nás stojí od 2200,-, záleží na hmotnosti pacienta, a kolem dvou tisíc stojí též kastrace chemická, zde na hmotnosti psa nezáleží.