• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Klíšťata a co na ně

Začátek jara je kromě období prvních květů a ptačího zpěvu také obdobím probouzení méně oblíbených tvorů, klíšťat. Během oblev a při teplé zimě mohou být tito krev sající členovci aktivní i téměř celoročně, ale jaro je obdobím jejich vrcholné aktivity. A proto je březen a duben taky správný měsíc k ošetření domácích mazlíčků nějakým prostředkem, který klíšťata odpuzuje a hubí.

V Praze žije jediný druh klíštěte, a to klíště obecné. Takové to „typické“ klíště, které, pokud není nasáté, má na těle hnědý štítek, který leží na větším, červeném zadečku, to je dospělá samička klíštěte obecného. Je asi 3 – 4 mm dlouhá. Po nasátí její zadeček mnohonásobně zvětší svůj objem a nasátá samička je dlouhá až jeden centimetr. Je možné se ale potkat i s dalšími „verzemi“ tohoto stejného druhu. Dospělý sameček je trochu menší než samička a štítek pokrývá celý jeho zadeček, takže se jeví jako černé klíště. Dospělí samečci nesají krev, ale občas na ně člověk může narazit, jak lezou po zvířeti – hledají totiž sající samičky, se kterými by se mohli pářit. Krev sají obě pohlaví nymf, nedospělého stadia, které vypadají podobně jako sameček, jsou taky spíš tmavé, akorát jsou o hodně menší, asi jen 1,5 mm dlouhé. A krev sající jsou také larvy, první vývojové stadium po vylíhnutí z vajíčka. Ty jsou bělavé, skoro průhledné, a prťavé. Larvy údajně sají jen na drobných zvířatech, jako jsou hlodavci, ještěrky nebo rejsci, ale několikrát jsem je viděla v obrovském množství přisáté hlavně na uších psů i koček. Stačí, aby se to zvíře vyskytovalo v blízkosti místa, kde se larvy vylíhly.

Život klíštěte tedy začíná jako jedno z tisíců vajíček nakladených jednou dospělou samičkou do půdy. Po vylíhnutí se larva musí nasát, následně se svléká a přemění se v nymfu, která se zase musí nasát krve. Z nymfy se pak stane dospělé klíště – samička se zase musí nasát, aby mohla naklást vajíčka, po nakladení umírá. Dospělý sameček má jediný úkol – najít samičku a spářit se s ní.

Tím, že klíště obecné vystřídá za život víc hostitelů, slouží jako přenašeč několika nepříjemných i nebezpečných chorob. Psi se mohou nakazit lymeskou boreliózou, anaplasmózou nebo erlichiózou.

Naštěstí existuje několik různých přípravků, které dokáží napadení zvířete klíštětem zabránit. Psa je možné ošetřit sprejem nebo kožní pěnou, kapkou za krk (spot-onem), nasazením obojku nebo speciální tabletou. Tablety jsou k dostání pouze v ordinaci veterináře a máme je běžně skladem. U koček jsou možnosti poněkud omezenější, ale i u nich je možné použít některé druhy sprejů, spot-onů a obojků. Novinkou pro kočky je spot-on, který je chrání po dobu celých 12 týdnů!

Některé prostředky proti klíšťatům a blechám určené pro psy jsou pro kočky jedovaté! Nebojte se proto přijít k nám a společně vymyslíme, co by pro Vaší kočku bylo nejlepší. Proti klíšťatům je možné ošetřit také venku pasoucí se králíčky nebo morčátka. Opět ale platí, že některé přípravky pro psy a kočky jsou pro králíka nebezpečné. Radši se s námi přijďte poradit, rádi pomůžeme.