• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Nežádoucí nakrytí u fen – co teď?

Pohlavně dospělá fena jednou až dvakrát do roka přichází do říje – hárá se. A to s sebou vždy nese možnost, že dojde ke spojení se psem a zabřeznutí. Neuhlídat fenu je až překvapivě snadné, a nemusí se jednat vyloženě o nezodpovědnost typu vlastnění feny i psa a jejich trvalé ustájení společně, nebo uvázání háravé feny před obchodem, pouštění háravé feny na volno mimo dosah a dohled či jiné ponechání takového zvířete bez dozoru. Háravá fena a roztoužený pes či psi jsou velmi vynalézaví a ani plot nebo třeba rozdílná velikost není překážkou.

Není proto divu, že nežádoucí nakrytí je něco, co se v ordinaci veterináře řeší poměrně často.

Pokud máte podezření, že „k něčemu došlo“, existuje vícero možností řešení takové situace. Hned se nedá dělat nic. Ale asi 14 dní po skončení hárání nastává ideální doba ke kastraci takové feny. Kastrace je vynikající metoda řešení nežádoucího nakrytí u fen, které nejsou určené k dalšímu chovu. Feně je chirurgicky odstraněna děloha s případnými embryi a vaječníky, v této době jsou ještě zárodky velmi malé a náročností nebo třeba velikostí šité rány se takto provedená kastrace nijak neliší od kastrace preventivní. Kastrace hlavně řeší problém navždy – a pokud se nepovedlo uhlídat jednou, proč by se to mělo podařit za půl roku, za rok?

Pokud kastrovat z jakýchkoliv důvodů nechcete, pak musíte počkat minimálně 21 dní po nakrytí (nebo podezření na něj). Po této době už lze provést ultrazvukové vyšetření feny a březost potvrdit nebo vyvrátit. Naštěstí spoustu podezření na nakrytí jsou opravdu jen podezření a k ničemu nedošlo, a i když se pes a fena spojí, ještě to neznamená, že fena opravdu zabřezne. Protože vyšetření ultrazvukem nemusí být 21. den ještě nutně 100% spolehlivé, obvykle se opakuje ještě za týden. Nebo je možné s fenou přijít na vyšetření jedenkrát třeba ten 28. až 30. den. Později lze březost samozřejmě odhalit taky, ale čím déle je fena březí, tím se omezují možnosti řešení.

Pokud je fena zjištěna březí v této době, lze se pořád ještě rozhodnou pro kastraci, aniž by to pro fenu představovalo velikou zátěž, plody jsou jeden až dva centimetry velké. Alternativou je vyvolání potratu injekčně podávanými preparáty. Moderní hormonální přípravky k přerušení březosti už nemají tolik nebezpečných vedlejších účinků jako dříve používané injekce, které se podávaly hned po nakrytí. Podávají se opakovaně, jejich účinek se kontroluje ultrazvukem a jsou poměrně drahé. Zvláště u velké feny jejich použití vyjde minimálně stejně draho jako kastrace, což majitele leckdy překvapuje. Pokud se použijí hned v měsíci březosti, u feny se objevuje jen mírný výtok, který leckdy ani není patrný. Nemusíte se bát, že „něco uvidíte“.

Pokud je fena vysokobřezí, což se stává zvláště v případech, kdy majitel zjistí, že neuhlídal, až teprve když fena začne nějak divně přibírat, je to s řešením horší. Ano, pořád se dá kastrovat, ale kastrační rána je samozřejmě větší a stejně tak i zátěž pro fenu. Vyvolat potrat léky rovněž lze až do vysokého stupně březosti, ale pokud je potrat vyvolaný po 42. dní březosti, když už jsou vyvinuté kosti štěňat, dochází k vypuzení mrtvých plodů, což není pěkný pohled.

Poslední možností je smířit se s tím, že štěňata budou, a nechat fenu odrodit. Pozor, veterinář nemůže (nebo by aspoň fakt neměl) utratit zdravá nechtěná štěňata, protože to zavání porušením zákona na ochranu zvířat proti týrání. No a samozřejmě nějaká jejich samodomo likvidace, to může být i trestný čin utýrání zvířete. Toto prostě ne. Pokud se stalo a štěňata jsou na světě, tak jsou na světě, a je na majiteli feny, aby se o ně postaral a sehnal jim nové domovy, třeba i ve spolupráci s útulkem.