• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Přehřátí

V parném vedru hrozí domácím mazlíčkům nebezpečí v podobě samotného horka. Žádný ze savců chovaných v domácnosti nemá schopnost ochlazovat se pocením. Při vzrůstající teplotě vzduchu se ochlazují zrychleným dýcháním a následným odpařováním vody z dýchacích cest, pokud je ale teplota okolí vyšší než teplota těla zvířete, tento způsob ochlazování přestává být účinný. Přehřátí je stav, kdy jsou možnosti organismu udržet si stálou tělesnou teplotu vyčerpány a teplota těla stoupá nad normál. Nejedná se přitom o horečku, v těle není přítomný žádný zánět.

Příznaky přehřátí se u psa objeví ve chvíli, kdy jeho tělesná teplota měřená v konečníku překročí 39 °C. Zvíře zrychleně dýchá s vyplazeným jazykem, sliní a je dehydratované. Srdeční akce je zrychlená. Jak jeho teplota stoupá, začíná být neklidné, sliznice má jasně červené, stejně tak jazyk.

Jak přehřátí pokračuje, stav psa se zhoršuje: začíná být slabé, motá se, objevuje se apatie. Pes může zvracet či mít průjem. Jakmile tělesná teplota překročí 41 °C, pes je bezprostředně ohrožen na životě. Srdeční akce se stává nepravidelnou a objevují se poruchy srážení krve: krev ve stolici či ve zvratcích, tečkovité krváceniny na sliznicích. Sliznice mohou získat fialovou barvu. Pes upadá do bezvědomí, objevit se mohou i křeče. Zvířeti nakonec selže jeden či několik vnitřních orgánů a hyne.

Přehřátí je častějši u dlouhosrtých psů a u psů se zkrácenou čenichovou partií, ale přehřát se může každý pes. Štěňata a staří psi jsou k přehřátí citlivější. Nebezpečná je vysoká teplota prostředí zvláště v kombinaci s vysokou vlhkostí vzduchu, větší nebezpečí hrozí psům s nemocemi dýchacích cest, psům obézním, kardiakům a těm psům, kteří už se někdy v životě přehřáli. Práce a pohyb v horku je nebezpečnější než odpočinek ve stínu. Přehřátí nastupuje rychleji při nedostatku vody.

Mírné přehřátí, s tělesnou teplotou do 41 °C je ideální začít léčit už doma: základem je okamžitý přesun zvířete do chladnějšího prostředí a jeho ochlazení, například koupelí ve vlažné vodě – voda by neměla být příliš studená – a použití větráku. Zvíře by mělo dostat vodu, nejlépe obohacenou o soli (iontový nápoj), ale nemělo by být nucené k pití například stříkačkou. Tělesnou teplotu je třeba měřit každých pět minut a pokud klesne pod 40 °C, dále už nechladit a zvíře osušit, aby naopak neprochladlo. Pozor, takové zvíře, i když je mu lépe, je bezpodmínečně nutné následně dopravit do veterinární ordinace: může potřebovat kapačku k vyrovnání dehydratace a je potřeba jej hlídat, poruchy srdečního rytmu, poruchy srážení krve či příznaky selhání ledvin se totiž mohou objevit i se zpožděním.

Zvíře s teplotou přesahující 41 °C a zvíře jakkoliv kolabující či trpící zjevnými poruchami srážení krve a potřebuje okamžitý transport na veterinární pracoviště a intenzivní péči, prognóza je ale i tak nejistá.

U koček jsou příznaky přehřátí víceméně stejné, a stejné je i řešení. U koček přehřátí není přiliš časté, z dalších domácích zvířat jsou k přehřátí velmi citliví králíci, morčata a zvláště činčily. Tyto tvory je při přehřátí nutné začít chladit a zároveň je vždy rychle dostat do veterinární ordinace. Příznaky přehřátí u nich jsou dost nenápadné, slabost, zrychlený dech a často také velké slinění. Stav se rychle horší a vede ke kolapsu s plovavými pohyby končetin a k úhynu. Může se také objevit snížená srážlivost krve a u králíka se pak pitevní nález podobá moru králíků. K přehřátí jsou zvláště náchylná zvířata starší a zvířata březí a taky zvířata ve stresu, proto je v horku rizikem transport v dopravních prostředcích bez klimatizace. Efekt vysokých teplot zhoršuje přímé slunce, nedostatečně větrané ubikace či transportní boxy a nedostatek vody, či teplá napájecí voda.