• slide-1Vítá Vás klinika MM VET pod vedením MVDR. Jana Máry s 30 letou praxí v oboru.
 • slide-2Ke každému zvířátku
  přistupujeme individuálně.
 • slide-3V prostorách ordinace máme i salon pro psy.
 • slide-4Bezbariérový přístup.
 • slide-6Rentgenujeme co
  nejšetrněji - digitálně
 • slide-7Vstupní klinické
  vyšetření zdarma.

Užitečné informace pro chovatele psů

Odčervování

Vnitřní parazité číhají ve vnějším prostředí, v mezihostitelích i v psovi samotném. Pravidelné ošetření je proto základ, nákaze se nelze vyhnout.

Štěňata se odčervují už ve dvou týdnech věku a pak opakovaně po 14 dnech až do tří měsíců věku. Starší štěňata odčervujeme každé tři měsíce až do roku stáří. Dospěli psi se odčervují 2x ročně, v případě, že jsou ve styku s malými dětmi, doporučujeme odčervovat 4x ročně.

Vakcinace

Psi se běžně vakcinují proti psince, parvoviróze, leptospiróze, nakažlivému zánětu jater, parainfluenze a vzteklině. Dále je možno vakcinovat proti borelióze, psincovému kašli a tetanu.

Blechy

Blechy nejsou žádná ostuda, je to odolný, úporný parazit, který se snadno přenáší i na delší vzdálenosti. Navíc jsou odolné proti množství zvláště volně prodejných přípravků a jejich likvidace proto může být obtížná. Na ochranu proti nim lze doporučit obojky, dále spot on přípravky, neboli kapky za krk, které se aplikují na kůži, a poslední dobou se stávají hitem tablety, které

jsou velmi účinné a poskytují ochranu na jeden až tři měsíce, dle výrobce. Ty jsou k dostání pouze u veterinářů.

Klíšťata

Klíšťata jsou nepříjemní vnější parazité, které na psa číhají kdekoliv, kde je aspoň trochu trávy či keřů. Sami o sobě v malém počtu příliš neškodí, ale pro psy jsou nebezpečná zejména proto, že jsou přenašeči nemocí: boreliózy, anaplasmózy ,ehrlichiózy a babesiózy. Na ochranu proti nim se používají obojky, spot on přípravky a tablety, podobně jako u likvidace blech. Kromě toho je vhodné v oblastech s výskytem infikovaných klíšťat – což je celá Česká republika – vakcinovat psy proti borelióze.

Čipování

Čipování je způsob trvalého, nezaměnitelného označení psa. Aplikuje se podkožně speciální jehlou. Čipy jsou velké asi jako zrnko rýže a je na nich uložený číselný kód. Nemají zdroj energie, nevyzařují žádné záření a nedá se na ně uložit žádný jiný údaj – nedají se proto použít ke sledování psa či k jeho nalezení na dálku. Číselný kód je ale jedinečný a je-li v počítačové databázi přiřazen ke konkrétnímu zvířeti a jeho majiteli, po přečtení kódu čtečkou čipů je jasné, o jakého psa se jedná a komu patří.

Na území Prahy je označení mikročipem povinné od šesti měsíců věku štěněte. Čip je také podmínkou vystavení pasu pro cestování do zahraničí.

Péče o zuby

I psí zuby vyžadují pravidelnou péči. Zvláště psi malých a trpasličích plemen jsou náchylní ke vzniku zubního kamene. Neřešený zubní kámen vede k zánětu dásní, zápachu z tlamy a časem i ke ztrátě zubů.

Nejúčinnější způsob, jak zabránit vzniku zubního kamene, je pravidelné čistění zubů majitelem. Nejlepší jsou speciální veterinární pasty, které obsahují enzymy a pomáhají tak lépe odstranit zubní plak. Pejskové, u kterých je manipulace s tlamou obtížná, ocení i přípravky podávané do krmení, u těch je ale účinnost menší.

Pokud se již zubní kámen vytvořil, lze jej u nás odstranit mechanicky – pokud je ho málo,nebo pomocí zubního ultrazvuku, v sedaci.

Kastrace fen a nádory mléčné žlázy:

Nádor mléčné žlázy je nejčastěji vyskytujícím se novotvarem u fen. Kastrace feny mezi prvním a druhým háráním riziko vniku rakoviny významně snižuje. Navíc kastrované feně nehrozí záněty dělohy či cukrovka, a majitelé se nemusí obávat nežádoucího nakrytí feny.

V případě, že neuvažujete o chovu štěňat, určitě doporučujeme fenu vykastrovat.

Pseudogravidita

Pohlavní orgány feny nepřecházejí okamžitě po hárání do fáze klidu, ale ještě asi dva měsíce připravují fenu na odchov štěňat, a to i když fena není březí. U některých fen jsou hormonální změny natolik výrazné, že se u nich přibližně dva měsíce po hárání objeví tzv. falešná březost.

Fena je přesvědčena, že je březí a chystá se k porodu. Bývá mazlivější, úzkostnější, línější a často si nosí do pelíšku hračky či jiné předměty, které jí připomínají štěňata. Může dojít i ke zduření mléčných žláz a k produkci mléka.

Pro potlačení pseudogravidity je nezbytné po dobu nejméně jednoho týdne změnit své chování

vůči feně. Odebrat jí nanosené hračky či i pelíšek, pokud je to nutné, aby neměla kde projevovat své mateřské pudy, zvýšit fyzickou zátěž a ubrat krmení. Většínou tato chovatelská opatření dostačují, ale pokud dojde k větší produkci mléka, je třeba ji utlumit léky, jinak hrozí zánět mléčné žlázy. Důležité je nevytlačovat mléko ze struků, podpořili byste tím jeho produkci.

Krytí

Stanovit optimální dobu ke krytí není vůbec snadné. Některé feny ukazují vhodnou dobu chováním, ale není to pravidlem. Pro přesné určení doby proto nabízíme buď vyšetření cytologické z výtěru z pochvy, nebo stanovení hladiny hormonu progesteronu z krve feny.

Nežádoucí krytí

Háravá fena utekla, či se k ní prohrabal nápadník? Bojíte se, že je Vaše fenka březí?

Naštěstí se jedná o řešitelnou situaci a existuje dokonce více možností, co dělat. Okamžitě „po činu“ lze feně aplikovat léky, které březosti zabrání – nejedná se o staré, nebezpečné injekce, ale o moderní preparáty bez vedlejších účinků. Druhou možností je počkat 21dní a feně pak udělat ultrazvukové vyšetření – v případě, že je březí, se březost léky přeruší. A nezapomeňme na to, že fenu v první polovině březosti lze bez větších komplikací kastrovat: Tato možnost Vás ochrání i před podobnými nehodami v budoucnu.

Cestování se psem do zahraničí

K cestování se psem do zahraničí – a to i na Slovensko – je potřeba splnit několik podmínek. Nestačí jen očkovací průkaz, přestože ten může být označený jako mezinárodní. Pes musí být trvale označený čipem a musí mít vydaný pas pro zvířata. V pasu dále musí mít vyznačeno platné očkování proti vzteklině: Starší 21 dní v případě prvního očkování, nebo provedené v době platnosti očkování předcházejícího. Bez splnění těchto požadavků vycestovat nemůže.

Čip, pas a očkování proti vzteklině stačí při cestování do většiny zemí Evropské Unie a je dostatečné při cestování do všech sousedních států České republiky. Některé státy však mají další požadavky a zvláště při cestování do zemí mimo EU je často vyžadováno vyšetření krve na stanovení množství protilátek proti vzteklině. Je proto vhodné se v dostatečném předstihu před cestou informovat na Veterinární správě či na příslušné ambasádě na požadavky dané země pro cestování se zvířetem.